[Ψάχνω] Ευχές των ωδών.

Πριν από καιρό που έκανα έρευνα, σε μία ατομική προσπάθεια ανασύνθεσης του ασματικού τυπικού προσαρμοσμένο στα σημερινά δεδομένα, έπεσαν τα μάτια μου (νομίζω σε φιλμάκι της Εθνικής Βιβλιοθήκης) μεσώδιες ευχές σε ευχολόγιο - ωρολόγιο(;), οι οποίες μάλιστα μου φάνηκαν αρκετά μεγάλες σε σχέση με τις εωθινές, και για αυτό τις έκρινα ακατάλληλες. Κάτι παρόμοιο (αν όχι το ίδιο) βρίσκεται στο δεύτερο τόμο του Dmitriyevskiy, στο Χφ ἀρ. 213 (Coislin) τῆς ἐν Παρισίοις Ἐθνικῆς βιβλ.

Υπάρχουν πουθενά τυπωμένες; (για να μη βγάζω πάλι τα μάτια μου, στην ΕΒΕ:D)
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

Οἱ ᾠδές δέν ὑπῆρχαν ἐξ ἀρχῆς στόν ᾀσματικό ὄρθρο, ἐκτός τῆς ὀγδόης. Εἰσήχθησαν ἀργότερα. Ὅπως εἴχαμε γράψει καί στό θέμα τοῦ ᾀσματικοῦ ὄρθρου, μεταγενέστερα ὑπῆρξε ἐμπλουτισμός ἀπό τόν μοναχικό ὄρθρο. Ἔτσι σέ μουσικούς κώδικες τῆς ΕΒΕ, πού μνημονεύουν ὁ Τρεμπέλας καί ὁ Μπαλαγεῶργος (2061 καί 2047) προβλέπονται, ἀλλ᾿ αὐτοί εἶναι τοῦ ιε΄ αἰ..
Φαίνεται ὅτι ἐνδεχομένως νά συντάχθηκαν καί ἀνάλογες εὐχές, πού δέν ἀναφέρουν, ἀλλ᾿ οὔτε βλέπω κάτι παρόμοιο στό Χφ ἀρ. 213 (Coislin) τῆς ἐν Παρισίοις Ἐθνικῆς βιβλιοθήκης.

Πάντως στόν ὄρθρο τοῦ Πάσχα, πού ἔχει ᾀσματικά στοιχεῖα, ἐνῶ ὑπάρχουν οἱ συναπτές μεταξύ τῶν ᾠδῶν, οἱ εὐχές ἔχουν ἐκπέσει.

Βέβαια, ὅπως μοῦ ὑπενθύμισε ὁ Μανόλης Θεοδωράκης, τέτοιες εὐχές ὑπάρχουν στό Ὡρολόγιον τοῦ Θηκαρᾶ (ἔχω ἀναφέρει ἐδῶ), πού δέν ξέρω ἄν ὑπάρχει καί στήν ΕΒΕ.


 
π. Μάξιμος;73782 said:

Ἔτσι σέ μουσικούς κώδικες τῆς ΕΒΕ, πού μνημονεύουν ὁ Τρεμπέλας καί ὁ Μπαλαγεῶργος (2061 καί 2047) προβλέπονται, ἀλλ᾿ αὐτοί εἶναι τοῦ ιε΄ αἰ..

Έτσι την είχα πατήσει με τους εν λόγω κώδικες. Βλέπετε άμα δεν το έχεις σπουδάσει το αντικείμενο και δεν έχεις ολοκληρωμένη βιβλιογραφία κάνεις διπλό και τριπλό κόπο, γιατί δουλειά πάνω σε χειρόγραφα που την έχουν κάνει άλλοι την ξανακάνεις και εσύ. (Μερικές φορές όμως ανταμείβεσαι: Στον κώδικα 2047 νομίζω, είχα δει την οδηγία του Αγίου Συμεών αρχιεπισκόπου Θεσσαλονίκης στους κληρικούς να προσέχουν κατά το θυμίαμα του ναού μην τυχόν θυμιατίσουν κανένα αιρετικό που από περιέργεια κατάφερε να εισέλθει μέσα στο ναό για να δει τα τελούμενα, και αυτό γιατί κατά τον ίδιο η προσφορά θυμιάματος είναι μετάδοση θείας χάριτος.)

π. Μάξιμος;73782 said:

Βέβαια, ὅπως μοῦ ὑπενθύμισε ὁ Μανόλης Θεοδωράκης, τέτοιες εὐχές ὑπάρχουν στό Ὡρολόγιον τοῦ Θηκαρᾶ (ἔχω ἀναφέρει ἐδῶ), πού δέν ξέρω ἄν ὑπάρχει καί στήν ΕΒΕ.

Το εν λόγω βιβλίο του Καθηγητή κ. Παναγιώτη Σκαλτσή έχει το κείμενο των ευχών, ή κάνει απλή αναφορά; (Μάλλον το Ωρολόγιο του Θηκαρά πρέπει να είχα δει στην ΕΒΕ, γιατί οι ευχές ήταν ανάμεσα στις ωδές.)
 
Last edited:
Top