Εμμ. Χατζημάρκος - Μέλη που έψαλε κατ΄ οίκον στον PanagiotisK το 2010

PanagiotisK

ως άνωθεν^
Άκουσα με συγκίνηση αυτά που έγραφα από τον μεγάλο δάσκαλο

και είπα να μοιραστώ μαζί σας ορισμένα από αυτά που μας έψαλλε.

Φυσικά εδώ ο δάσκαλος είναι πάνω από 82, άρα δεν ακούμε τη φωνή του,

αλλά την τέχνη του. Τον παρακαλούσα να ψάλλει και κείνος μ έλεγε

βρε Παναγιώτη δεν με βοηθάει η φωνή μου, παρόλα αυτά δεν χαλούσε χατήρι,

και έψαλλε το ένα κομμάτι πίσω στ' άλλο. Απέξω όλα.

Εις μνημόσυνον αιώνιον δάσκαλέ μου!

Πάτερ αγαθέ



.
 

AlexiosK

Αλέξιος Κούβελος
Άκουσα με συγκίνηση αυτά που έγραφα από τον μεγάλο δάσκαλο

και είπα να μοιραστώ μαζί σας ορισμένα από αυτά που μας έψαλλε.

Φυσικά εδώ ο δάσκαλος είναι πάνω από 82, άρα δεν ακούμε τη φωνή του,

αλλά την τέχνη του. Τον παρακαλούσα να ψάλλει και κείνος μ έλεγε

βρε Παναγιώτη δεν με βοηθάει η φωνή μου, παρόλα αυτά δεν χαλούσε χατήρι,

και έψαλλε το ένα κομμάτι πίσω στ' άλλο. Απέξω όλα.

Εις μνημόσυνον αιώνιον δάσκαλέ μου!

Πάτερ αγαθέ



.

A ρε Δάσκαλε!
Σαν χτες θυμάμαι ήτανε... και του κάναμε ισοκράτημα! Το ζούσε όταν το έλεγε. Έκλεινε τα μάτια, κοκκίνιζε ολόκληρος και δεν σταματούσε αν δεν έβγαινε το κομμάτι.
Παρόλο που δεν είχε φωνή καθόλου, ήταν και είναι ο μόνος που όταν τον άκουγα ανατρίχιαζα..., ακόμα και τώρα.

Υ.Γ. :cool: Ακόμα και σε τέτοια ηλικία δεν συγκρατιότανε. Στην πολυθρόνα που καθότανε ακουμπούσε το ένα πόδι στο τραπεζάκι αραχτός, και έσπρωχνε, έτσι ώστε η πολυθρόνα να είναι σηκωμένη στα 2 πίσω πόδια μόνο! χαχα...
 

PanagiotisK

ως άνωθεν^
Τον νυμφώνα σου βλέπω

Ακούστε θέσεις που έβαζε... μαγεία...

"Υπάρχουν βέβαια, πολλές εκδόσεις [...]"


υ.γ. Αν είναι εύκολο, ας αλλάξει το "Πάτερ αγαθέ" από τον τίτλο

και ας γίνει "ηχογραφήσεις" ή κάτι ενδεικτικό, για να βάλω και άλλες εδώ,

επειδή ενδιαφέρονται κάποια παιδιά, μη φτιάχνω πεντακόσια θέματα.

Ευχαριστώ!
 
Σεβαστά μέλη του φόρουμ, καλησπέρα σας.
Αποφάσισα να γράψω κάποια πράγματα λόγω της δημοσίευσης από τον φίλο μου και συνάδελφο Παναγιώτη κ, κάποιων μελών που ψάλλει σε ηλικία 82 ετών, ο αείμνηστος, τιτάνας (κατ΄ εμέ), και διδάσκαλος μου επί 3 (και πλέον) συναπτά έτη μέχρι που πήρα το πτυχίο και δίπλωμα βυζ. μουσικής απ' τα χεράκια του (1997), Μ. Χατζημάρκος. Η δε σχέση μαθητού-διδασκάλου αλλά και φιλίας μεταξύ μας, υπήρχε μέχρι 2 χρόνια πριν τον θάνατο του.
Φίλε Παναγιώτη γνωρίζεις πολύ καλά πως η αναξιότης μου, είχε την χαρά να γίνει μαθητής του δασκάλου, σε μια εποχή που ναι μεν η φωνή του είχε πρόβλημα, όμως δεν είχε ''τελειώσει'', κατά το κοινώς λεγόμενο (απόδειξις η ζωντανή ηχογράφηση με τον επίσης μεγάλο Γ. Χατζηχρόνογλου το 1998).
Επίσης σου έχω πει κατ' ιδίαν πως τις ατέλειωτες ώρες που ήμασταν μαζί στο κατάστημα μου ή στο εργαστήρι του, έχω γράψει σε κασέτες ότι με δίδασκε, σε παραλλαγή και σε μέλος. Θα μπορούσα να τα έχω δημοσιοποιήσει.
Όμως γιατί δεν το έχω κάνει; Μήπως γιατί θέλω να τα κρατώ για μένα; Όχι μα φυσικά όχι. Τα κράτησα, επειδή εκείνος δεν ήθελε να δημοσιοποιηθούν, λόγω του φωνητικού προβλήματος που είχε.
Μπορώ να σου παραθέσω παραδείγματα μαθητών του (εκείνων που δεν εμπιστευόταν), όπου δεν επέτρεπε να τον ηχογραφούν την ώρα του μαθήματος, όχι γιατί δεν έλεγε τα διαστήματα ή το ύφος σωστά, το αντίθετο. Όμως, ήθελε να τον θυμούνται στα καραντουζένια του γι' αυτο και τους παρέπεμπε στις ολοκληρωμένες σειρές από όλη την ύλη της Βυζ. Μουσικής που είχε εκδώσει σε κασέτες, σε παραλλαγή και μέλος.
Ποια η ανάγκη λοιπόν να παρουσιάζουμε τον δάσκαλο σε ηλικία 82 ετών, και μάλιστα όταν είχε εγκαταλείψει τα αναλόγια από 64 ετών, αν θυμάμαι καλά; Έχεις παρουσιάσει τόσα αριστουργήματα του. Δεν θεωρείς καλό να μείνουμε σ΄ αυτά, όπου κάνει τον ίδιο τον αείμνηστο επίσης τιτάνα, κ. Πρίγγο, να ασπάζεται το μεγαλείο του;
Γνωρίζω πως ότι κάνεις το κάνεις με αγαθή πρόθεση. Γι' αυτό σου ζητώ δημόσια να ανεβάζεις τα διαμάντια του. Τα άλλα που έχουμε καταφέρει να του αποσπάσουμε ας κυκλοφορούν μεταξύ μακάρι όχι δημόσια(άποψη μου).
Νίκος Πετρίδης
 
Last edited by a moderator:
Top