Εισήγηση: Εκ των αγράφων της Ψαλτικής του Θρασυβούλου Στανίτσα

paivanas

Μέλος
Αγαπηγοί φίλοι,
Στο ακόλουθο link:
http://youtu.be/rjCkda3cVWg
υπάρχει το βίντεο της πρόσφατης Εισήγησής μου για τον δάσκαλό μου Θρασύβουλο Στανίτσα, η οποία πραγματοποιήθηκε στο Δ΄ Παγκόσμιο Συνέδριο του Βυζαντινού Μουσικού Πολιτισμού (10-13 Οκτωβρίου 2013 Παιανία, Αττικής).
Το θέμα της Εισήγησης ήταν:
«Εκ των αγράφων της Ψαλτικής του Θρασυβούλου Στανίτσα».

Σας ευχαριστώ
Θανάσης Παϊβανάς
 

evangelos

Ευάγγελος Σολδάτος
Ενδιαφέρουσα και χρήσιμη η εισήγηση του κ. Παϊβανά. Αξιοσημείωτα είναι η εξήγηση από τον Στανίτσα για το σωστό μέγεθος και τον τρόπο των έλξεων ειδικά του γα προς τον δι. Επισημαίνει ο άρχων στο μάθημα του πόσο εύκολο είναι να γίνει υποτονικός ο Κε στον πλάγιο του πρώτου όταν ο ζω είναι ύφεση. Τονίζει την σημασία του μεγάλου μεγέθους του μείζωνος τόνου δι-κε και άλλα πολλά.
 
Last edited:

Λεωνίδας

Λεωνίδας Γαρουφαλῆς
πολύ εὐχαριστοῦμε, κύριε Παϊβανᾶ, γιά τήν κατατοπιστική εἰσήγησή σας. ὄντως, ὁ ἀείμνηστος ἄρχων ἔχει πολλά νά μᾶς διδάξει. συνεχίστε αὐτές τίς ὡραῖες δραστηριότητές σας.
 

π. Ραφαήλ Γκουρβέλος

Βλάσιος-Ραφαήλ Γκουρβέλος
Αγαπηγοί φίλοι,
Στο ακόλουθο link:
http://youtu.be/rjCkda3cVWg
υπάρχει το βίντεο της πρόσφατης Εισήγησής μου για τον δάσκαλό μου Θρασύβουλο Στανίτσα, η οποία πραγματοποιήθηκε στο Δ΄ Παγκόσμιο Συνέδριο του Βυζαντινού Μουσικού Πολιτισμού (10-13 Οκτωβρίου 2013 Παιανία, Αττικής).
Το θέμα της Εισήγησης ήταν:
«Εκ των αγράφων της Ψαλτικής του Θρασυβούλου Στανίτσα».

Σας ευχαριστώ
Θανάσης Παϊβανάς
κ. Παϊβανά, ευχαριστούμε πάρα πολύ για την πολύ ενδιαφέρουσα -και παρά τη μικρή διάρκειά της, πολύ περιεκτική σε ουσιώδη μουσικά θέματα- και καθόλου κουραστική αλλά αντιθέτως ελκυστική εισήγηση που παραθέσατε.
Μας συγκίνησε ιδιαίτερα ο σεβασμός και η τιμή που δίδετε πάντοτε προς τον αοίδιμο δάσκαλό σας.
Όλοι θα μπορούσαμε να διδαχθούμε πολλά από τέτοιες αναφορές σε τέτοιες "γιγάντιες " μουσικές προσωπικότητες. Δεν έχει τόσο σημασία αν πάντοτε συμφωνούμε, αλλά ο προβληματισμός που προκύπτει. Είναι αφορμή για περαιτέρω μελέτη και σπουδή σε όλα αυτά τα όμορφα επιμέρους θέματα.
Σας ευχαριστούμε θερμά.
π. Ραφαήλ
 
Top