[Ερώτηση] Βυζαντινή μουσική γραφή στα Mac

Jaakko Olkinuora

Νέο μέλος
Χαίρετε αγαπητοί συνάδελφοι

Πήρα έναν καινούριο υπολογιστή (Macintosh) και για κάποιον λόγω δεν μπορώ να γράψω τίποτε με την γραμματοσειρα EZ Psaltica. Ξέρετε μήπως ποιος είναι ο καλύτερος τρόπος να γράφει κανείς τη βυζαντινή σημειογραφία σε υπολογιστές Mac?

Ιάκωβος
 

NKontis

Παλαιό Μέλος
Αγαπητέ,
επειδή δουλεύω πάνω από 15 χρόνια αποκλειστικά με υπολογιστές Macintosh μπορώ να σας διαβεβαιώσω πως η μετάβασή σας από τα Windows σε περιβάλλον Mac OS X θέλει προετοιμασία και δυστυχώς είναι και χρονοβόρα, με την έννοια ότι θα πρέπει να προσαρμοστείτε εσείς και ο υπολογιστής σας στα νέα δεδομένα. Έτσι και αυτό που θέλετε να κάνετε τώρα. Οι γραμματοσειρές ED Psaltica, που όσοι έχουν PC τις δουλεύουν μέσω του Word δεν μπορούν να δουλέψουν μέσω Word για Mac γιατί η έκδοση αυτή δεν υποστηρίζει macros όπως στα PC. Θα γράφει μεν η γραμματοσειρά τους χαρακτήρες (όχι όλους και ίσως και με άλλα πλήκτρα, ιδίως εκεί που χρειάζεται η βοήθεια των λειτουργικών πλήκτρων), αλλά δεν θα έχετε όλες τις λειτουργίες που κάνουν τα macros. Έτσι η μοναδική λύση είναι να χρησιμοποιήσετε τις γραμματοσειρές που έχετε σε άλλα προγράμματα. Τέτοια προγράμματα είναι το Finale ή όπως με πληροφόρησαν εδώ στο Ψαλτολόγιο το InDesign της Adobe. Το δεύτερο εγώ το χρησιμοποιώ μόνο για την σελιδοποίηση των μουσικών βιβλίων και όχι για την γραφή των χαρακτήρων, οπότε δεν γνωρίζω περισσότερα για αυτό. Προσωπικά, για να βρω άκρη, πήρα τους χαρακτήρες που μου άρεσαν οπτικά και έφτιαξα μία γραμματοσειρά με την ίδια διάταξη χαρακτήρων που είχε η γραμματοσειρά που μου είχαν δώσει όταν αγόρασα το Finale. Την πέρασα στο Finale και έτσι γράφω τα κείμενα. Το πρόγραμμα αυτό ως ειδικευμένο σε γραφή μουσικής προσφέρει πολλές ευκολίες, όπως είναι η αυτόματη στοίχηση του κειμένου κάτω από τους μουσικούς χαρακτήρες καθώς ο χρήστης γράφει. Φυσικά έχει και αρνητικά. Εμένα πάντως με βόλεψε και τώρα το έχω συνηθήσει. Ο καθένας προτιμάει αυτό που του φαίνεται πιο βολικό.
Για περισσότερες πληροφορίες, αν σας ενδιαφέρει το πρόγραμμα αυτό που το ξέρω αρκετά καλά και δεν βρείτε κάτι άλλο (και για να μην γεμίζουμε το forum με μηνήματα) μπορείτε να στείλετε ΠΜ.

Ελπίζω να μην σας απογοήτευσα πάρα πολύ!!!

Νεκτάριος Κόντης

Υ.Γ. Φυσικά υπάρχει και η...τρελή :D λύση να φτιάξετε μία δική σας γραμματοσειρά τύπου OpenType με συμπλέγματα (ligatures) που θα δουλεύουν μόνα τους καθώς εσείς θα γράφετε σε έναν κειμενογράφο. Το θέμα εκεί είναι το πώς θα θυμάστε τα πλήκτρα και φυσικά οι άπειροι συνδιασμοί συμπλεγμάτων που θα πρέπει να φτιάξετε στην γραμματοσειρά!!!
 

panosdohi

Παναγιώτης Παρασκευόπουλος
Χαίρετε αγαπητοί συνάδελφοι

Πήρα έναν καινούριο υπολογιστή (Macintosh) και για κάποιον λόγω δεν μπορώ να γράψω τίποτε με την γραμματοσειρα EZ Psaltica. Ξέρετε μήπως ποιος είναι ο καλύτερος τρόπος να γράφει κανείς τη βυζαντινή σημειογραφία σε υπολογιστές Mac?

Ιάκωβος

Αγαπητέ Ιάκωβε χαίρε!
Η πιο κατάλληλη γραμματοσειρά Βυζαντινής Μουσικής για Mac, απ' ό,τι ξέρω, είναι η Stathis Series του κ. Γρ. Στάθη, η οποία έχει κατασκευαστεί ειδικά για αυτό το λειτουργικό σύστημα. Νομίζω όμως ότι δεν κυκλοφορεί στην αγορά οπότε θα πρέπει να την πάρεις από κάποιον που την έχει ήδη.
 

frephraim

Παλαιό Μέλος
...Την πέρασα στο Finale και έτσι γράφω τα κείμενα...
Μοῦ κάνει ἐντύπωσι ὅτι καταφέρατε νὰ κάνετε αὐτό. Μπορεῖτε νὰ μᾶς δείξετε ἕνα δεῖγμα ἀπὸ κάτι ποὺ γράψατε ἔτσι, γιὰ νὰ δοῦμε πῶς φαίνεται; Εὐχαριστῶ.
 

NKontis

Παλαιό Μέλος
Μοῦ κάνει ἐντύπωσι ὅτι καταφέρατε νὰ κάνετε αὐτό. Μπορεῖτε νὰ μᾶς δείξετε ἕνα δεῖγμα ἀπὸ κάτι ποὺ γράψατε ἔτσι, γιὰ νὰ δοῦμε πῶς φαίνεται; Εὐχαριστῶ.

Μπορείτε να δείτε δείγμα εδώ:

http://analogion.gr/f/86/695

Η ακολουθία της Αναστάσεως έχει φτιαχτεί στο Finale και έχει σελιδοποιηθεί στο InDesign.
 
Top