Βάπτιση χωρίς ψάλτη

jupiter

Member
Επειδή μου έχει κάνει και άλλος αυτή την ερώτηση και δεν ήξερα τι να απαντήσω, θα ήθελα να ρωτήσω αν γίνεται βάπτιση χωρίς ψάλτη ή είναι οπωσδήποτε απαραίτητος; πχ. σε κάποιο εξωκλήσι; Και αν γίνεται είναι συνηθισμένο; δηλαδή οι περισσότερες γίνονται με ή χωρίς ψάλτη;
Ευχαριστώ.
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Επειδή μου έχει κάνει και άλλος αυτή την ερώτηση και δεν ήξερα τι να απαντήσω, θα ήθελα να ρωτήσω αν γίνεται βάπτιση χωρίς ψάλτη ή είναι οπωσδήποτε απαραίτητος; πχ. σε κάποιο εξωκλήσι; Και αν γίνεται είναι συνηθισμένο; δηλαδή οι περισσότερες γίνονται με ή χωρίς ψάλτη;
Ευχαριστώ.
Αὐτή ἡ ἐρώτηση μᾶλλον μοιάζει μέ ψαλτικά δικαιώματα ...
Δηλ. ἀποφεύγουν κάποιοι ἱερεῖς νά εἰδοποιοῦν ψάλτη, γιά εὐνοήτους λόγους ;

Πάντως κάποιος ἤ κάποια πρέπει νά ἀπαντάει ...
 

jupiter

Member
Αὐτή ἡ ἐρώτηση μᾶλλον μοιάζει μέ ψαλτικά δικαιώματα ...
Δηλ. ἀποφεύγουν κάποιοι ἱερεῖς νά εἰδοποιοῦν ψάλτη, γιά εὐνοήτους λόγους ;

Πάντως κάποιος ἤ κάποια πρέπει νά ἀπαντάει ...
Η ερώτηση αυτή μπορεί να μοιάζει με ερώτηση για "ψαλτικά δικαιώματα", σας διαβεβαιώ όμως ότι γίνεται καθαρά για πρακτικούς λόγους. Δεν έθεσα την ερώτηση αυτή για να οδηγηθούμε σε τέτοιου είδους συζητήσεις. Δεν μιλάω για τις μεγάλες πόλεις που υπάρχει πληθώρα ψαλτών αλλά για μικρά ορεινά χωριά στην επαρχία όπου υπάρχει μεγάλη έλλειψη ψαλτών και υπάρχουν φορές που δεν υπάρχουν ψάλτες ούτε για λειτουργίες, πόσω μάλλον για βαφτίσεις. Σε αυτό αποσκοπεί η ερώτηση μου και νομίζω ότι ήταν σαφής, δεν υποννοούσα τίποτα. Αυτό που ρώτησα ήταν αν μπορεί να γίνει βάφτιση χωρίς ψάλτη όταν είναι δύσκολο να βρεθεί; Το αν γίνονται οι περισσότερες με ή χωρίς ψάλτη το ρώτησα καθαρά από περιέργεια απλά επειδή ψάλλω σε μικρό ορεινό χωριό και δεν ξέρω τί γίνεται σε άλλα μέρη.
 

weqwer

New member
Θεωρώ ότι έχει να κάνει με τον προεστώτα.
Σε ενορίες που πηγαίνω συστηματικά έχουν ψάλτη.

Έχω πετύχει ωστόσο και σε συγκεκριμένη ενορία στο Μαρούσι, συστηματικά να μην έχει ψάλτη.
 

parianos

Νίκος Γαβαλάς
Προβλέπεται καὶ χρειάζεται ψάλτης, ἀλλά, ἂν δὲν γίνεται διαφορετικά, ἡ ἔλλειψή του δὲν ἀκυρώνει τὸ μυστήριο.
Χαιρετε κ. Θεοδωρακη! Λετε οτι "προβλεπεται"--που ακριβώς για να ξέρουμε;
 

MTheodorakis

Παλαιό Μέλος
Στὴν συναπτή, Καὶ τῷ πνεύματί σου, Σοὶ Κύριε, στὸ (Πρόσσχωμεν)-Ἀλληλούια κατὰ τὰ χειρόγραφα, Ἀμήν, Μακάριοι ὧν ἀφέθησαν αἱ ἀνομίαι, Χτιώνα μοι παράσχου φωτεινόν, Ὅσοι εἰς Χριστόν, Ἀπόστολο, Ἀλληλουάριο.
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Λετε οτι "προβλεπεται"--που ακριβώς για να ξέρουμε;
Σέ μᾶς (Ἀρχ/πή Ἀθηνῶν) ὑπάρχει Ἐγκύκλιος πού ἐπιβάλλει ὑποχρεωτική τήν παρουσία ψάλτου στά μυστήρια.
Γίνεται Θ. Λειτουργία χωρίς ψάλτη; Τό ἴδιο καί τά μυστήρια.
Δέν μπορεῖ μόνος του ὁ ἱερέας νά τελέσει Βάπτιση!
Χρειάζονται κάποιοι διακονητές ἤ νεωκόροι (ἄνδρες ἤ γυναῖκες) γιά κολυμβήθρα, νερά, λάδι, Ἅγιο Μῦρο, ψαλίδι, πετσέτες καί ἄλλα, πού ἄν δέν εἶστε ἱερεῖς δέν ξέρετε καί μήν ἀπαντᾶτε.
Ὁ ἱερέας πάντα ἔχει φροντίσει, ἀλλά ἐσεῖς δέν τό ξέρετε...
Μπορεῖ αὐτοί οἱ διακονητές νά ἀπαντᾶνε καί στά ψαλτικά.
Κι ὅταν ἔγραψα «ἀποφεύγουν κάποιοι ἱερεῖς νά εἰδοποιοῦν ψάλτη, γιά εὐνοήτους λόγους», ἔχουν κάποιο διάκο ἤ ἄλλον ἱερέα...
Αὐτοί γνωρίζουν...
 
Top