Όρθρος Κυριακής 13-09-2009

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου

Attachments

  • 13-09-2009.pdf
    504.4 KB · Views: 345

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

Ἀγαπητέ Χρῆστο,
Γιά μιά ἀκόμη φορά πολλές εὐχαριστίες!!!

Χωρίς νά φορᾶ σέ σένα, πού τόσο καλά καί σωστά ἔφτιαξες τήν ἐργασία-προσφορά σου, ἐγώ προσθέτω στό Σ υ ν α ξ ά ρ ι ο ν (αὐτό ἰσχύει καί γιά τό ἄλλο φυλλάδιο τοῦ κειμένου) τήν ἱερά μνήμη τοῦ τοῦ ἁγίου ἱερομάρτυρος Χρυσοστόμου, ἐπισκόπου Σμύρνης, καί τῶν σύν αὐτῷ, ἀπό ἐδῶ, καθώς καί:

— Τῇ αὐτῇ ἡμέρᾳ, Μνήμη τοῦ Ἁγίου Μάρτυρος Ἀριστείδου τοῦ Φιλοσόφου καί Ἀπολογητοῦ, τοῦ Ἀθηναίου.

Σᾶς θυμίζω τόν πρῶτο Ναό του στήν Κρήτη, πού ἔκτισε ὁ μακαριστός πατέρας τοῦ φίλου Ἀντώνη Μιχελουδάκη, ἱερεύς π. Ἀριστείδης Μιχελουδάκης. Διαβᾶστε ἐδῶ κι ἐδῶ.

Εὐχαριστῶ πολύ —καί δημοσίως— τόν ἐλλογιμώτατο καθηγητή, μουσικολογιώτατο ἱεροψάλτη, ἀγαπητό φίλο καί ἐξαίρετο μέλος τοῦ Ψαλτολογίου Ἀντώνη Μιχελουδάκη, γιά τήν πρόσκληση πού μοῦ ἀπηύθυνε, ὅπως παραστῶ στό πανηγυράκι τοῦ οἰκογενειακοῦ τους Ναοῦ, καί πού δυστυχῶς λόγω πολλῶν μου ὑποχρεώσεων καί τῶν δυσκολιῶν αὐτῶν τῶν ἡμερῶν συνδυαζομένων μάλιστα μέ τήν ἑορτή τοῦ Σταυροῦ δέν θά ἀνταποκριθῶ. Ἀλλά ἡ ἐνέργεια «μετράει» καί τό λαμβάνω σοβαρά ὑπόψιν μου.

Καί πάλι εὐχαριστῶ πολύ!!!​

ag_aristeidhs.jpg

MetropChrys.jpg


 

Αντωνης Μιχελουδακης

παλαιόν στρουθίον μονάζον
Πατέρα Μάξιμε, και γω σας ευχαριστώ για την αγάπη σας και την θεάρεστη διαθεσή σας να γίνει γνωστή η εορτή του Αγίου, του οποίου το όνομα πολλοί φέρουν χωρίς να γνωρίζουν πότε εορτάζουν.Ευχαριστώ και για τις παραπομπές σε παλαιότερα ενημερωτικά μηνύματα.Πίστεύω αύριο να είμαι στην ευχάριστη θέση να σας κοινοποιήσω 2 δοξαστικά της εορτής του σε μουσικό κείμενο που φτιάχνεται απο τον φιλο και εξαίρετο πρωτοψάλτη Κ.Κανδηλάκη.Προς το παρόν μια γεωγραφική τοποθέτηση του ναου:http://www.panoramio.com/photo/25414495 Και πάλι θερμά σας ευχαριστώ π.Μάξιμε
 
Top