[Ψάχνω] «Παναγία Δέσποινα του κόσμου βοήθεια»

Τσούκαλας Λεωνίδας

Παλαιό μέλος
Ψάχνω μια ηχογράφηση της χορωδίας του αειμνήστου άρχοντα Θρασ. Στανίτσα, η οποία ερμηνεύει το «Και νυν...» των στιχηρών του εσπερινού του Αγίου Δημητρίου «Παναγία Δέσποινα του κόσμου βοήθεια και ελπίς Χριστιανών. Σε νυν εκδυσωπούμεν και σε παρακαλούμεν αγαθή υπερ ημών ημαρτηκότων και απεγνωσμένων...»
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Ψάχνω μια ηχογράφηση της χορωδίας του αειμνήστου άρχοντα Θρασ. Στανίτσα, η οποία ερμηνεύει το «Και νυν...» των στιχηρών του εσπερινού του Αγίου Δημητρίου «Παναγία Δέσποινα του κόσμου βοήθεια και ελπίς Χριστιανών. Σε νυν εκδυσωπούμεν και σε παρακαλούμεν αγαθή υπερ ημών ημαρτηκότων και απεγνωσμένων...»

1969 [mp3]

Ο ΝΓ μπορεί να μας διαφωτίσει σχετικώς περί του Και νυν των αποστίχων ...

Υγ Κείμενα...

Αιωνία του η μνήμη. Σαν σήμερα, πριν 27 χρόνια επλήρωσεν το κοινόν χρέος...
 
Last edited by a moderator:

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
1969
Ο ΝΓ μπορεί να μας διαφωτίσει σχετικώς περί του Και νυν των αποστίχων ...
Υγ Κείμενα...
Αιωνία του η μνήμη. Σαν σήμερα, πριν 27 χρόνια επλήρωσεν το κοινόν χρέος...

Και τί είμαι εγώ; ... ηλεκτρολόγος;:D
Λοιπόν! Αν δεν απατώμαι, το 1969 η εορτή του Αγίου συνέπεσε Κυριακή και το «Και νυν» των εσπερίων (που ψάλλεται από τον αριστερό) αντικαταστάθηκε από το «δογματικόν Ο δια σε Θεοπάτωρ» και το εν λόγω ιδιόμελο εψάλη στα απόστιχα έστω κι αν δεν ανήκει στον πλ. του Δ'. Αλλιώς δεν θα τό 'γραφε!:wink:
Δεν θυμάμαι εάν το ενέταξε σε πρόγραμμα κάποιας εκδήλωσης.
Ο ... ηλεκτρολόγος:D!!!
ΑΙΩΝΙΑ ΤΟΥ Η ΜΝΗΜΗ!
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Και τί είμαι εγώ; ... ηλεκτρολόγος;:D
Λοιπόν! Αν δεν απατώμαι, το 1969 η εορτή του Αγίου συνέπεσε Κυριακή και το «Και νυν» των εσπερίων (που ψάλλεται από τον αριστερό) αντικαταστάθηκε από το «δογματικόν Ο δια σε Θεοπάτωρ» και το εν λόγω ιδιόμελο εψάλη στα απόστιχα έστω κι αν δεν ανήκει στον πλ. του Δ'. Αλλιώς δεν θα τό 'γραφε!:wink:
Δεν θυμάμαι εάν το ενέταξε σε πρόγραμμα κάποιας εκδήλωσης.
Ο ... ηλεκτρολόγος:D!!!
ΑΙΩΝΙΑ ΤΟΥ Η ΜΝΗΜΗ!

Το ξανάγραψε για τις συναυλίες των Βρυξελλών...

Περί χρονικής αγωγής ...δε μας λέει κάτι ο....ηλεκτρολόγος;
 

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Το ξανάγραψε για τις συναυλίες των Βρυξελλών...

Περί χρονικής αγωγής ...δε μας λέει κάτι ο....ηλεκτρολόγος;

Αφού τα ξέρεις καλύτερα από μένα!!!:wink: Γιατί θέλεις να ... εκτίθεμαι δημοσίως;
Όντως το ξανάγραψε για τη συναυλία των Βρυξελλών.
Και για τη χρονική αγωγή, τη δίνει ο ίδιος! 108 Και νυν Θεοτοκία... Τώρα εάν το 108 στρογγυλοποιηθεί στην πεντάδα και γίνει 105 ή 110 αποκλείεται να ... χαθεί ο κόσμος:D...
 
Top