Ακολουθίες Αγίων (Γεννάδειος Βιβλιοθήκη)

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Το Πρόγραμμα Ψηφιοποίησης Ακολουθιών της Γενναδείου Βιβλιοθήκης.

Ο προηγούμενος σύνδεσμος δυστυχώς δεν λειτουργεί.​

Η ιστοσελίδα μιλά για 665 φυλλάδες, όμως σύμφωνα με τους αρχικούς συνδέσμους (που δεν λειτουργούν), είναι πάνω από 750. Πρόλαβα και τα κατέβασα, το δυστύχημα όμως είναι ότι τα αρχεία δεν έχουν ονόματα ενδεικτικά του περιεχομένου τους αλλά νούμερα, οπότε είναι δύσκολο να ξέρει κανείς τι περιέχουν. Χρειάζεται να ανοιχτούν ένα-ένα και να δοθούν νέα ονόματα, δουλειά αρκετά χρονοβόρα.
 
Last edited:

Τσούκαλας Λεωνίδας

Παλαιό μέλος
Η ιστοσελίδα μιλά για 665 φυλλάδες, όμως σύμφωνα με τους αρχικούς συνδέσμους (που δεν λειτουργούν), είναι πάνω από 750. Πρόλαβα και τα κατέβασα, το δυστύχημα όμως είναι ότι τα αρχεία δεν έχουν ονόματα ενδεικτικά του περιεχομένου τους αλλά νούμερα, οπότε είναι δύσκολο να ξέρει κανείς τι περιέχουν. Χρειάζεται να ανοιχτούν ένα-ένα και να δοθούν νέα ονόματα, δουλειά αρκετά χρονοβόρα.

Τους πρωτους 500 συνδεσμους (οσοι λειτουργουν βεβαια) τους εχω κατεβασει ταξινομησει κατα μηνα, ημερομηνια, ενω αναγραφω επανω ποιανου αγιου-αγιας-εορτης ειναι η φυλλαδα! Λιγο υπομονη και σε λιγο καιρο θα το τελειωσω! Μονο που δεν ξερω που και πως να το ανεβασω προς κοινην ωφελειαν!

Υ.Γ. Καλο θα ηταν - εαν μας αξιωσει ο Θεος - αυτες οι φυλλαδες να ξαναγραφουν ηλεκτρονικα και δημοσιευθουν! Ειναι πολυ το υλικο και πολυ χρησιμο!
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Τους πρωτους 500 συνδεσμους (οσοι λειτουργουν βεβαια) τους εχω κατεβασει ταξινομησει κατα μηνα, ημερομηνια, ενω αναγραφω επανω ποιανου αγιου-αγιας-εορτης ειναι η φυλλαδα! Λιγο υπομονη και σε λιγο καιρο θα το τελειωσω! Μονο που δεν ξερω που και πως να το ανεβασω προς κοινην ωφελειαν!...

Υπήρξε κάποια εξέλιξη στην υπόθεση αυτή;
Να σημειώσω μόνον για όποιον ενδιαφέρεται για συγκεκριμένη ακολουθία, ότι αυτές είναι ταξινομημένες αλφαβητικά. Με λίγο ψάξιμο μπορείς να ενοπίσεις αυτήν που σ' ενδιαφέρει.
 

Τσούκαλας Λεωνίδας

Παλαιό μέλος
Υπήρξε κάποια εξέλιξη στην υπόθεση αυτή;
Να σημειώσω μόνον για όποιον ενδιαφέρεται για συγκεκριμένη ακολουθία, ότι αυτές είναι ταξινομημένες αλφαβητικά. Με λίγο ψάξιμο μπορείς να ενοπίσεις αυτήν που σ' ενδιαφέρει.

Έχουν κατεβεί όλες και ταξινομηθεί ανά ημερομηνία εορτής του εκάστου αγίου! Ήθελα όμως να συγκεντρώσω οτιδήποτε υπάρχει στο διαδίκτυο, συμπεριλαμβανομένου και του Ψ, και κάπου εκεί κόλλησε το θέμα, καθώς είναι πολύ χρονοβόρο το κατέβασμα και η ταξινόμηση αρχείων του Ψ. Το ίδιο το έχω κάνει για το 90% των μουσικών κειμένων και μου έχει πάρει πάνω ένα χρόνο! Είναι ένα τεράστιο αρχείο και αν μ' αξιώσει ο Θεός, θα ήθελα το ίδιο να γίνει και για τις ακολουθίες!
 
Κάνεις κλικ πάνω στην εικόνα του εξωφύλλου.

Εγώ γιατί δεν μπορώ να ανοίξω? Μου ζητά keywords. Μπορεί κάποιος να μου γνωρίσει πως μπορώ να μπώ και να προχωρήσω. Ευχαριστώ
 

haris1963

παλαιότατο μέλος
Εγώ γιατί δεν μπορώ να ανοίξω? Μου ζητά keywords. Μπορεί κάποιος να μου γνωρίσει πως μπορώ να μπώ και να προχωρήσω. Ευχαριστώ

Γράψε keyword (με επιλεγμένο το «Τίτλος»), τη λέξη: Ακολουθία

Θα βγάλει πολλά αποτελέσματα.
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Κάνεις κλικ πάνω στην εικόνα του εξωφύλλου.
404 - File or directory not found.
The resource you are looking for might have been removed, had its name changed, or is temporarily unavailable.

Δυστυχῶς, καί ἔχουμε δώσει τόσες παραπομπές...
Ἄς ἐλπίζουμε ὄτι θά εἶναι προσωρινό...

Μέ εἰδοποίησε κάποιο μέλος πού ἤθελε κάποια ἀκολουθία.
Μήπως ἐσεῖς πού ἔχετε κατεβάσει ἔχετε τήν ὑπ᾿ ἀριθμ.: DPA-0004
Εἶναι ἀπό τίς πρῶτες...
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Ἄς ἐλπίζουμε ὄτι θά εἶναι προσωρινό...
Τούς τηλεφώνησα χθές καί μοῦ εἶπαν ὄτι δέν τό εἶχαν προσέξει καί ὅτι ἀργά θά ἀποκατασταθεῖ, κάτι πού ἔγινε!
καί ἔχουμε δώσει τόσες παραπομπές...
Ὅλες λειτουργοῦν.
 
Top